HARMOONIUMI RESTAUREERIMINE

Kahe manuaali ja pedaaliga harmoonium on valmistatud oreliehitusfirma August Terkmanni poolt  20.sajandi alguses. Harmooniumi kasutati algselt  lastele koraalide õpetamiseks Peetri koolis. Pärast viimast suurt sõda toodi harmoonium koolihoonest kirikusse, kus teda kasutati kirikukoori lauluproovides satepillina.

Jõgeva koguduse õpetaja Valdo Reimann kirjutab oma mälestustes: "Kooriharjutuse ruumis asus suur Terkmanni harmoonium, mis oli kahe manuaali ja pedaaliga. Sel oli isegi olnud väike tuulemootor, mis aga läbipõlemise tagajärjel enam ei töötanud ja oli koos pedaaliga harmooniumist lahti monteeritud. Selle harmooniumi saatel, mida koorijuht väga oskuslikult kasutas, me oma hääled selgeks saimegi." ("Tartu Peetri kirik A.D. 2010." Tartu, 2011, lk. 86. Koostaja Ants Tooming). Vt. ka "Ühe poisikese lugu".

Aegade jooksul sai  instrument tugevalt kannatada ja ta jäi kasutuna kirikuruumi seisma.
Harmooniumi  restaureeris 2012. aastal  OÜ Kriisa Oreliehitus. Harmooniumi restaureerimise kogumaksumus oli 3360 EUR.

Pilli restaureerimist toetasid Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp, Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital,Tartu Kultuurkapital ja Tartu Linnavalitsus. Väga suur tänu ka eraannetajatele, kes on kokku annetanud 1300 EUR.

Täname kõiki, kel oluline Tartu Peetri koguduse muusikaelu mitmekesisus ja kel võimalik seda ka rahaliselt toetada!

Vt. ka Fotod

Vt. ka August Terkmann. Vt. ka Hardo Kriisa.

Vt. ka  http://www.eestikirik.ee/node/13973